SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bläckställ 7977223
nr 797 7223
Bläckställ
Silver / kristall, Nyrokoko, importstämplar, längd: 16, höjd: 10, 120g netto ca
Kondition: slitage
Utrop:
800 kr
Såld:
450 kr
måndag 17 december 2012
kl 19:24:56
16/12 11:26:54
17/12 18:08:08
400 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Halvkristall